Emissieklasse 6 bestelauto’s 1 jaar langer toegestaan in zero-emissiezones
Bestelauto’s met emissieklasse 6 mogen een jaar langer de zero-emissiezones in: tot 1 januari 2029 in plaats van 2028. Ook is de boetevrije periode na invoering van de zones verlengd van 4 naar 6 maanden. Over deze en meer veranderingen hebben gemeenten, brancheorganisaties en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat afspraken gemaakt.
15 Nederlandse stadscentra hebben een zero-emissiezone, waaronder Maastricht en Eindhoven. Venlo krijgt er een in 2027. Je mag als ondernemer niet meer zomaar deze zero-emissiezones in met een bestelbus of vrachtauto die rijdt op benzine, (bio)diesel of lpg. Een emissievrije bestel- of vrachtauto is er wel toegestaan. Tot 2030 gelden er een overgangsregeling, vrijstellingen en ontheffingen.
Nieuwe afspraken
Gemeenten, brancheorganisaties en staatssecretaris Jansen van Infrastructuur en Waterstaat hebben half maart 2025 nieuwe afspraken gemaakt over de uitvoering van de zero-emissiezones. Ten eerste hanteert elke gemeente een boetevrije periode van minimaal 6 maanden in plaats van de eerder afgesproken 4 maanden. Ten tweede wordt er een wetswijzigingstraject gestart om bestelauto’s met emissieklasse 6 een jaar langer uitstel te geven. Zij zijn dan tot 1 januari 2029 toegestaan in de zero-emissiezones, in plaats van 2028. Dat is gunstig voor bijna 46% van de bedrijfsbussen. Deze 2 maatregelen geven ondernemers meer tijd en ruimte voor de overstap naar een elektrisch bedrijfsvoertuig.
Landelijke ontheffing netcongestie en bedrijfseconomische redenen
Het kabinet gaat de impact van de zero-emissiezones monitoren en werkt aan een nieuw convenant met gemeenten. Hierin worden afspraken gemaakt over de ontheffingen voor netcongestie en vanwege bedrijfseconomische redenen. Deze moeten niet per gemeente maar landelijk gaan werken, zodat deze na toekenning direct geldt voor alle zones. Deze harmonisatie in regelgeving was een duidelijke wens uit het hoofdlijnenakkoord en het regeerprogramma.
Bron: Rijksoverheid
Gratis advies op maat
Hoe bereid je je voor als je ondernemer bent in een zero-emissiezone? Of wat te doen als je goederen moet leveren in zo’n zone, of je je diensten er wilt aanbieden? Stap je over op emissieloos vervoer of kun je beter gebruikmaken van andere oplossingen, zoals een goederenhub of fietskoerier? De Limburgse logistiek makelaars adviseren je er graag over. Ons advies is gratis en op maat.
Laat je gratis adviseren door het Team Logistiek
Meer informatie
Meer informatie over de komst van de zero-emissiezones: